Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD otwiera darmowe porady prawne dla "frankowiczów"

dodano ponad tydzień temu, 2017-06-14 w kategorii: Ludzie

SLD otwiera darmowe porady prawne dla „frankowiczów”. Szacuje się, że około 600-700 tysięcy osób spłaca dzisiaj kredyty walutowe denominowane we frankach szwajcarskich. Ponieważ w istotnej części są to kredyty hipoteczne zaciągnięte na cele mieszkaniowe przez młode rodziny, problem tzw. kredytów frankowych dotyczy ponad miliona Polaków. Dla wielu kredytobiorców sytuacja stała dramatyczna po uwolnieniu kursu franka przez bank szwajcarski na początku ubiegłego roku, co spowodowało skokowy wzrost kursu do około 4 zł. Przy takim kursie franka raty płacone przez kredytobiorców są wyraźnie wyższe, często pochłaniając istotną część dochodów rodzinnych. Z drugiej strony wzrosło zadłużenie kredytobiorców, doprowadzając do paradoksalnej sytuacji, w której kredytobiorca, który kiedyś zaciągnął kredyt na mieszkanie w wysokości 300 tysięcy złotych, dzisiaj po kilku latach spłaty, ma zadłużenie rzędu 500-600 tysięcy złotych. Praktycznie uniemożliwia mu to pozbycie się zadłużenia nawet po sprzedaży mieszkania, gdyż przy dzisiejszych cenach nieruchomości i tak pozostałby z kilkusettysięcznym długiem. Prezes NBP, Marek Belka już w 2013 roku zwracał uwagę, że problem kredytów walutowych jest przede wszystkim problemem społecznym i "tykającą bombą", z którą rządzący muszą się zmierzyć.

Chronologia dotychczasowych działań w sprawie "frankowiczów":

1) Grupa posłów PO w połowie roku 2015 złożyła projekt ustawy o przewalutowaniu kredytów frakowych, który kosztami przewalutowania obciążał banki i kredytobiorców po połowie. Klub Poselski SLD wprowadził do ustawy poprawkę obciążającą banki kosztami przewalutowania w 90%. Wskutek nacisków lobby bankowego, ustawa została zablokowana w Sejmie przez PO i nie została do końca kadencji uchwalona.

2) W kampanii prezydenckiej Andrzej Duda spotykał się z przedstawicielami "frankowiczów" i obiecywał korzystne dla nich rozwiązania.

3) Na przełomie roku 2015/16 Kancelaria Prezydenta Dudy przygotowała projekt ustawy, przewidujący możliwość przewalutowania kredytów walutowych przy zastosowaniu tzw. "kursu sprawiedliwego", wyliczanego według specjalnego wzoru. Projekt został przekazany Komisji Nadzoru Finansowego, w celu oszacowania skutków finansowych.

4) Druga propozycja prezydenta Dudy, przedstawiona w sierpniu 2016 r. przez ministrów Kancelarii Prezydenta i prezesa NBP Adama Glapińsiego, była swoistą kapitulacją przed bankami. Zaproponowano frankowiczom, że będą mogli otrzymać zwrot zapłaconego bankom spreadu. Spread, to opłata ponoszona przy przeliczaniu jednej waluty na drugą, w przypadku frankowiczów rat spłacanych w złotówkach na niby-franki kredytu. W ten sposób kredytobiorcy otrzymają zwrot kwot stanowiących pojedyncze procenty wartości zadłużenia. Jeśli kredytobiorca wziął 300 tysięcy złotych kredytu przy kursie 2,50 zł za franka, dzisiaj jest zadłużony na około pół miliona. Po zwrocie spreadu jego zadłużenie spadnie z 500 tysięcy do 485 tysięcy i nadal będzie niebotycznie większe od zaciągniętego kredytu.

5) W lutym 2017 r. prezes PiS w Polskim Radiu oświadczył: „Myślę, że (frankowicze – red.) powinni wziąć sprawy we własne ręce i zacząć walczyć w sądach. Nie dlatego, żeby nie ufać prezydentowi czy rządowi, tylko dlatego, że prezydent i rząd są w sytuacji, która jest zdeterminowana w wielkiej mierze uwarunkowaniami ekonomicznymi - zaznaczył Kaczyński. Jak podkreślił, "rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego". To byłby straszny cios we wszystkich obywateli, także tych, którzy mają kredyty we frankach. I tego w żadnym wypadku odpowiedzialny rząd nie może zrobić - dodał lider PiS. Natomiast w procesach - to na pewno będzie trwało, bo takie procesy długo trwają - będzie można odzyskać różnego rodzaju rekompensaty. To będzie rozłożone w czasie. I z różnych względów będzie nieporównanie łatwiejsze także dla międzynarodowego świata finansowego. Z tym też musimy się liczyć. Taki dzisiaj jest świat, nic na to nie poradzimy - powiedział Kaczyński. Oznacza to, że również PiS umywa ręce od problemu „frankowiczów” i jednocześnie proponuję drogę sądową, kiedy to w tym samym czasie krytykuje wymiar sprawiedliwości za nieefektywność działania.

6) W tym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego przekazała swoją opinię dotyczącą projektu prezydenckiego, szacując skutki finansowe po stronie banków na 44 do 67 miliardów złotych. Taka opinia KNF była pretekstem zarówno dla prezydenta Dudy jak i dla rządu Szydło do wycofania się z obietnic pomocy "frankowiczom".

7) 12 czerwca 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Finansowy wezwali kredytobiorców we frankach: - Składajcie reklamacje, nawet jeśli wiecie, że to nic nie da. A potem idźcie do sądu. My pomożemy – namawiają wspólnie Aleksandra Wiktorow i Adam Bodnar.

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztof Kacprzycki i Marcin Kulasek dostrzegając problem osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich i widząc „umywanie rąk” przez kolejne ekipy rządzące, wystąpili z inicjatywą zorganizowania pomocy prawnej w Olsztynie.

Podzielając opinię Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Finansowego, jednocześnie mając na względzie dotychczasowe orzecznictwo sądów, kształtujące się na korzyść konsumentów zapraszamy do skorzystania z nieodpłatnych porad prawnych w każdy poniedziałek w godzinach od 17:30 do 18:30 (po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym – Tel. 797 604 350) w dwóch miejscach w Olsztynie: • Pierwsze miejsce to siedziba SLD przy ul. Kopernika 45 III piętro. • Drugie miejsce to siedziba Rady Osiedla Generałów przy ul. Kutrzeby 9 I piętro.

Porad prawnych będą udzielać radcowie prawni mający doświadczenie w prowadzeniu spraw związanych z kredytami frankowymi.Komentarze

Wydarzenia

 • SLD Lewica Razem wystawi do sejmików byłych parlamentarzystów

  wczoraj o 16:13

  Sojusz wraz z partnerami politycznymi pójdzie do wyborów na szczeblu sejmików wojewódzkich i rad powiatów pod szyldem SLD Lewica Razem. Wszyscy byli parlamentarzyści Sojuszu mają startować do sejmików wojewódzkich – to najważniejsze decyzje organizacyjne Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej,czytaj więcej»

 • Testament Kality realizowany w sposób niedoskonały

  przedwczoraj o 17:48

  - Cieszymy się, że Testament Kality jest w pewien sposób realizowany, ale jest on realizowany w sposób bardzo niedoskonały. Największym mankamentem tej ustawy i chcę, żeby to wyraźnie wybrzmiało, jest to, że ta ustawa nie pozwala na uprawianie konopi indyjskich w Polsce – ocenił Andrzej Rozenek.czytaj więcej»

 • Rozenek: Ustawa „dezubekizacyjna" nieludzka i bestialska

  przedwczoraj o 15:55

  - 16 grudnia 2016 r. w budynku Sejmu, w podejrzanych okolicznościach prawnych przyjęto ustawę tzw. „dezubekizacyjną”, ustawę zmieniającą zaopatrzenie emerytalne wielu funkcjonariuszy w taki sposób, że objęła ona wszystkie służby mundurowe – powiedział Andrzej Rozenek, polityk SLD.czytaj więcej»

 • Wenderlich: Komisje śledcze teatrem

  przedwczoraj o 07:31

  - Pamiętam poprzednie komisje śledcze, począwszy od tej pierwszej do kolejnych i wszystkie były teatrem – powiedział Jerzy Wenderlich, wiceprzewodniczący SLD w programie „Rozmowa Polityczna” komentując działalność komisji śledczej ds. Ambr Gold. czytaj więcej»

 • Rozenek: Czy PiS uniemożliwia pracę NIK?

  2 dni temu, 2017-06-22

  - 5 kwietnia 2017 r. złożyliśmy do szefa NIK-u Krzysztofa Kwiatkowskiego zawiadomienie dotyczące komisji smoleńskiej, pytaliśmy w tym zawiadomieniu jak wydawane są pieniądze przeznaczone na tę komisję – stwierdził Andrzej Rozenek, polityk SLD podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie 22 czerwca 2czytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.